Zāģēšana zem elektrolīnijām
RU  LV

Koka nozāģēšana visā garumā

Ja vietas ir pietiekoši, tad nevēlamo koku var nogāzt uzreiz visā garumā. Savukārt, ja tam tomēr vietas nepietiek, tad tiek pielietota cita koku gāšanas metode- pa daļām. Abu šo paņēmienu trūkumi slēpjas apstāklī, ka, šādi zāģējot koku, tiek traumēta augsne un tās pārklājums (dārza celiņi, zālājs u.c.) zem nozāģējamā koka. Paviršas koka nogāšanas gadījumā iespējama arī vides elementu (ēku, mašīnu, žogu, lampu u.c.) bojājumi. Ja ir īpaši šauri apstākļi koka nogāšanai visā garumā, tad attiecīgais koks tiek zāģēts pa daļām, pēc tam katru nozāģēto fragmentu iesienot virvē un uzmanīgi nolaižot zemē. Gadījumos, kad koks jau ir uzkritis ēkai, nolūzis un iekāries citā kokā vai ir tik bojāts, ka draud nogāzties pats, tas tiek atzīts par bīstamu koku. Bīstamu koku izzāģēšana prasa paaugstinātu uzmanības līmeni, kā arī attiecīgi sagatavotus speciālistus, tāpēc darba izmaksas ievērojami paaugstinās.

Koka zāģēšana pa daļām

Nelielu koku zāģēšana sākas no koka galotnes un tā tas pakāpeniski tiek sazāģēts nelielās daļās. Tām jābūt noteiktā lielumā un tādā svarā, lai tos būtu ērti mest lejā vajadzīgajā virzienā. Lielākus kokus ar kuplu zaru vainagu pirms sazāģēšanas kronē- apzāģē zarus. Pretējā gadījumā tie nozāģēti iestrēgtu lapotnē, apgrūtinot turpmākos darbus. Lai nozāģēto koka daļu nomešana būtu droša, tos apsien ar virvi, tā novirzot vajadzīgajā vietā un virzienā. Nozāģētās koka daļas no virves lejā atsvabina citi strādājošie.

Koku zāģēšana pa daļām ar koriģētu nozāģēto daļu nolaišanu uz zemes

Ja vietas ap nozāģējamo koku nozāģēto daļu mešanai ir īpaši maz (piemēram, tieši blakus mājai), tad tiek izmantota zāģēšana ar koriģētu nozāģēto daļu nolaišanu uz zemes. Lai atvieglotu turpmāko darbu, pirms tam virzienā no apakšas uz augšu tiek izzāģēti visi zari. Pēc tam nozāģējamās koka daļas, t. sk. arī zari tiek piesieti pie virves, kas izvērta un rit cauri nolaišanas virves stiprinājuma ritenītim. Ar virves palīdzību tās tiek nolaistas lejā vajadzīgajā vietā. Nolaišanas ātrumu un virzienu koriģē strādnieki uz zemes.

Koka zāģēšana notiek sekojošos posmos:
- koka stāvokļa diagnosticēšana un nozāģēšanas plāna izstrāde
- pacelšanās kokā vai uz kādu blakus esošu objektu, no kura tiks veikti darbi
- alpīnista drošības stiprinājumu un trošu sistēmas nozāģēto koka daļu nolaišanai piestiprināšana
- nevēlamā koka sazāģēšana daļās
- nozāģēto daļu nolaišana ar virvi
- gadījumā, ja vietas ap koku ir pietiekoši, notiek koka gāšana visā garumā
- nozāģētais koks tiek sazāģēts un izvests

 

Koku zāģēšana zem elektrolīnijām

elektro1_120  elektro2_120  elektro3_120  elektro4_120  elektro5_120  elektro6_120 

elektro7_120  elektro8_120  elektro9_120  elektro10a_120  elektro10_120

Copyright 2010 SIA Koku Serviss
Developed by Designstudio
PULS.LV Professional rating system Latvijas Reitingi www.tanks.lv/PageRank - Google PageRank